BOARD OF SELECTMEN
JOHN MARGIE, CHAIRMAN TOWN HALL, 1st FLOOR CONF. RM.
DAVID SHEEDY, VICE CHAIRMAN 175 CENTRAL STREET
WILLIAM DOWLING, CLERK EAST BRIDGEWATER, MASS.
AGENDA
CALL TO ORDER – 6:30 pm MEETING OF Monday, June 19, 2017
WARRANTS FOR THE APPROVAL OF THE BOARD OF SELECTMEN
WILL BE AVAILABLE FOR PUBLIC REVIEW 15 MINUTES BEFORE
MEETING BEGINS.
OPEN FORUM
SCHEDULED APPOINTMENTS
ACTION ITEMS
TOWN ADMINISTRATOR REPORT
BOARD DISCUSSIONS
REMINDERS
CONFERENCE ROOM RESERVATIONS
BOARD OF SELECTMEN
APPOINTMENTS
6:30 pm OPEN MEETING/Pledge of Allegiance
6:35 pm OPEN FORUM
6:40 pm JOINT APPOINTMENT
With Finance Committee to go over Chapter 44 Section 33B Transfers.
Finance Committee vote to approve/disapprove the Request for Transfer from the Reserve Fund from the Facilities Manager.
6:50 pm APPOINTMENT
Resident John Fabroski, discussion in regards to possible hazardous waste.
6:55 pm APPOINTMENT
Rev. James Conley, in regards to Eagle Scout candidate A.J. Lyons
Labyrinth project behind the Sachem Rock Community Center.
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
ACTION ITEMS
1. Board will vote to approve/disapprove minutes from the June 5, 2017 meeting.
2. Board will vote to approve/disapprove to ratify the vote for the recommendation from the Designated Dog Hearing Authority to accept the agreement between the two parties regarding the dog attack that occurred on Sunday, April 27, 2017 on Washington Street.
3. Board will vote to approve/disapprove the request from Professional Bar Service for a One Day Liquor License for Center at Sachem Rock on July 1, 2017 from 2:00 pm-6:00 pm for a bereavement.
4. Board will vote to approve/disapprove the Karen Zigler from the Community Gardens for the use of the outside of Sachem Rock Community Center on June 26, 2017, July 17, 2017 and August 14, 2017 from 6:30 pm-8:00 pm for a potluck.
5. Board will vote to approve/disapprove the appointment of the Superintendent of Schools, Elizabeth Legault as the Record Access Officer for the School Department effective immediately.
6. Board will vote to approve/disapprove the following Board/Committee member reappointments:
Laurence Allen to the Agricultural Commission effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
Gerry Leavitt to the Zoning Board of Appeals effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
Robert DeFazio to the Council on Aging effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
Susan Muir to the Council on Aging effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
David Cronin to the Arts Council effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
Mary Ahern to the Historical Commission effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
Nancy Hill to the Old Colony Elder Services and OCPC Area Agency on Aging effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
Thomas Williams to the Recreation Commission effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
Katherine Wolfe to the Board of Registrars effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
7. Board will vote to approve/disapprove the reappointments for the following positions:
Timothy Harhen as the Director of Emergency Management, Forest Warden and Right To Know Law - Coordinator effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
Jeanne Bennett as the Parking Clerk/ Hearing Officer effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
Frederick Tully as the Plumbing/Gas Inspector effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
W. Michael Doyle as the Assistant Plumbing/Gas Inspector effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
David Bentley as the Wiring Inspector effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
F. Greg Paul as the Assistant Wiring Inspector effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
David Moore as the Sealer of Weights and Measures effective July 1, 2017 through June 30, 2018.
David Asiaf as Constable effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
David DiCenso as Constable effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
William Scharnick as Constable effective July 1, 2017 through June 30, 2020.
8. Board will vote to approve/disapprove the following Board/Committee member resignations effective June 30, 2017:
Susan Murray from the Arts Council.
Barbara Hagopian from the Arts Council.
Richard O’Flaherty from the Joint Transportation Committee, Old Colony Planning Council and Southeaster Mass Commuter Rail Task Force.
9. Board will vote to approve/disapprove to adopt the Buy Recycle Policy recommending that when all departments place an order with a vendor they ask for product containing recycled contents.
10. Board will vote to approve/disapprove the Job Titles and Descriptions together with the Wage Grid for the designation of foreman pertaining to the “Side Letter for Reclassification Town of East Bridgewater and Teamsters Union Local 653” that was approved on December 5, 2016.
11. Board will vote to approve/disapprove the Guidelines to assist persons seeking access to public records in the custody of The Town of East Bridgewater.
12. Board will vote to approve/disapprove to award and sign the IT Assessment Contract to the Collins Center.
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
TOWN ADMINISTRATOR REPORT
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
STAFF REPORTS
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
PENDING ISSUES
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
BOARD DISCUSSIONS
BOARD OF SELECTMEN
REMINDERS
1. Bridge Street Recycling Center – for Big Metal and Compost materials
1st & 3rd Saturday of each month
9:00 a.m. to 1:00 p.m.
(Open 1st Sat. of Month in the months of Jan. and Feb.)
ITEMS THAT WILL BE ACCEPTED AT BRIDGE STREET RECYCLING CENTER
computers fax machines
scanners keyboard & mice
main Frames vcr’s
stereos monitors
printers telecommunication equipment
speakers wire
televisions dvd players
2. HOLIDAY SCHEDULE FOR TRASH & RECYCLING!
Holidays Being Observed Are:
New Year’s, Memorial Day, July 4th, Labor Day, Thanksgiving & Christmas
All other weeks will be regular schedule!
All Trash and Recycling Must be out by 7:00 AM
3.
BOARD OF SELECTMEN
CONFERENCE ROOM RESERVATIONS
MAIN CONFERENCE ROOM
Monday, June 19, 5:00 p.m. – Rep Diehl
Monday, June 19, 6:30 p.m. – Board of Selectmen
Tuesday, June 20, 7:00 p.m. – American Legion
Wednesday, June 21, 7:00 p.m. – Operational Review Committee
Thursday, June 22, 7:00 p.m. – Recreation Commission
Tuesday, June 27, 7:00 p.m. – Republican Committee
Wednesday, June 28, 7:00 p.m. – Patriotic Activities Committee
Wednesday, July 12, 4:45 p.m. – EB Hope
Monday, July 17, 5:00 p.m. – Rep Diehl
Monday, July 17, 6:30 p.m. – Board of Selectmen
Tuesday, July 18, 7:00 p.m. – American Legion
Thursday, July 20, 7:00 p.m. – Recreation Commission
2nd FLOOR CONFERENCE ROOM
Monday, June 19, 7:00 p.m. – Friends of EB Trails
Tuesday, June 20, 7:00 p.m. – Finance Committee
Wednesday, June 21, 7:00 p.m. – Democratic Committee
Thursday, June 22, 6:30 p.m. – Pomp. Pines Group
Tuesday, June 27, 7:00 p.m. – Finance Committee
Monday, July 3, 7:00 p.m. – State Rep Dubois Office Hours
Wednesday, July 5, 7:00 p.m. – ZBA
Tuesday, July 11, 7:00 p.m. – Finance Committee
Monday, July 17, 7:00 p.m. – Friends of EB Trails
Tuesday, July 18, 7:00 p.m. – Finance Committee
Wednesday, July 19, 7:00 p.m. – Democratic Committee
Thursday, July 20, 6:30 p.m. – Pomp. Pines Group
PLANNING/BUILDING CONFERENCE ROOM, 2nd FLOOR
Monday, June 26, 7:00 p.m. – Planning Board
Monday, July 10, 7:00 p.m. – Planning Board
Wednesday, July 12, 7:00 p.m. Agricultural Commission
HEALTH OFFICE
Monday, June 19, 6:00 p.m. – Board of Health
Monday, July 3, 6:00 p.m. – Board of Health
Monday, July 17, 6:00 p.m. – Board of Health
CONSERVATION COMMISSION CONFERENCE ROOM
Thursday, June 22, 6:30 p.m. – Arts Council
Monday, June 26, 7:00 p.m. – Historical Commission
Tuesday, June 27, 6:30 p.m. – Conservation Commission
Tuesday, July 11, 6:30 p.m. – Conservation Commission
Wednesday, July 12, 7:00 p.m. – EB BASE
Thursday, July 20, 6:30 p.m. – Arts Council
|